wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Sól z Morza Martwego – poznaj jej wszystkie zalety i zastosowania

Sól z Morza Martwego – poznaj jej wszystkie zalety i zastosowania

Sól kojarzymy zwykle tylko z kuchnią, ale warto ją skojarzyć też z pielęgnacją ciała, gdyż może być stosowana jako bardzo skuteczny kosmetyk. Jak działa sól z Morza Martwego, kiedy warto ją stosować i jak zrobić to najlepiej?
Sól z Morza Martwego – właściwości
Sól pozyskiwana z naturalnego słonego jeziora na pograniczu Syrii i Jordanii jest uważana za najcenniejszy rodzaj soli na świecie. Sól z Morza Martwego zawiera unikalny na skalę świata zestaw składników mineralnych. W żadnej innej soli nie ma tak dużo minerałów, jak w tej pozyskanej z największego słonego jeziora nazywanego Morzem Martwym lub Morzem Diabelskim. Morze Martwe zostało uformowane około 60 000 lat temu z wód rzeki Jordan i płytkich strumieni, które okresowo spływały do niecki na terenie tektonicznego rowu Jordanu. Wody spływające do dzisiejszego Morza Martwego były bogaty w skały i złoża mineralnych rud, a intensywne parowanie w tym regionie doprowadziło do powstania zbiornika wodnego o bardzo dużym zasoleniu.
Chlorek sodu stanowi w tym zbiorniku tylko 8%, natomiast 53% to chlorek magnezu, a 37% chlorek potasu. Dodatkowo woda z Morza Martwego zawiera minerały takie jak miedź, chrom, sód, cynk, mangan i żelazo. W wodach Morza Martwego występują siarczany, bromki, węglany i jodki, ale nie ma w nim życia organicznego.
Wyróżniamy dwa rodzaje soli pochodzącej z Morza Martwego: sól karnalitową (oczyszczoną) i sól nieoczyszczoną.

 
  • Sól karnalitowa jest uznawana za najczystszy i najlepszy rodzaj soli z Morza Martwego. Ta sól nazywana jest też solą magnezowo-potasową. Karnalitowa sól zawiera karnalit, czyli uwodniony podwójny chlorek potasu i magnezu. Cechą charakterystyczną tej soli jest wilgotność lub wręcz oleistość, za którą odpowiada duża zawartość magnezu.
  • Nieoczyszczona sól z Morza Martwego niepoddana żadnej obróbce może zawierać drobne zanieczyszczenia, np. piasek, ale nie wpływają one na wartość produktu. W nieoczyszczonej soli morskiej znajduje się więcej żelaza i manganu niż w soli karnalitowej.
Sól z Morza Martwego – zastosowanie i wskazania
Sól morska doskonale wpływa na kondycję skóry, włosów oraz aparatu ruchu (kości i stawów). Dobroczynne działanie soli z Morza Martwego wykorzystuje się m.in. w kosmetyce oraz wspomagająco w terapiach różnego rodzaju problemów dermatologicznych. Sól z Morza Martwego wspomaga terapię grzybic, łuszczycy, atopowego zapalenia skóry oraz trądziku i wyprysków o innej etiologii.
Sól z Jordanii ogranicza wydzielanie sebum przez gruczoły łojowe, przez co zmniejsza świecenie skóry i minimalizuje liczbę stanów zapalnych. Kosmetyki oraz zabiegi z wykorzystaniem soli z Morza Martwego działają ujędrniająco, nawilżająco i łagodząco. Sól doskonale sprawdza się też podczas zabiegów antycellulitowych i wyszczuplających. Ten produkt pomaga w różnego rodzaju podrażnieniach i poprawia proces regeneracji skóry.
Sól z Morza Martwego znajduje też zastosowanie w terapii nerwic i w stanach depresyjnych. Badania przeprowadzone na Wydziale Dermatologii Uniwersytetu w Kilonii w Niemczech dowiodły, że kąpiele w soli z Morza Martwego wzmacniały barierę ochronną skóry, ograniczały szorstkość i wspomagały nawilżenie warstwy rogowej. Dobroczynny wpływ kąpieli solnych wynika m.in. z dużej zawartości magnezu. Badania potwierdziły też korzystny wpływ soli morskiej na pacjentów z łuszczycą. Mechanizm działania soli w tym przypadku polegał na absorbowaniu minerałów przez skórę, gdyż ludzki organizm może uzupełniać w ten sposób niedobory magnezu, jeżeli stężenie soli w kąpieli wynosi minimum 1%. Dla uzyskania takiego stężenia do
60 l wody (to ilość potrzebna do zanurzenia całego ciała), należy dodać 600 g soli morskiej.
Sól może być też stosowana do przygotowania parówek na kaszel i katar. Wdychanie oparów soli pozwoli udrożnić drogi oddechowe i usunąć nadmiar śluzu. Solne parówki warto stosować m.in. w przypadku kataru i zapalenia zatok.
Sól z Morza Martwego do kąpieli – jak ją stosować?
Kąpiel solna ma szczególne właściwości relaksujące – pomaga zminimalizować poziom stresu i jest świetnym remedium na problemy z zasypianiem. Relaksująca kąpiel solna wycisza i ułatwia regenerujący sen.
Stosowanie kąpieli solnych poprawia jakość cery, wspomaga ustępowanie zmian skórnych i działa relaksująco. Wysokozmineralizowana sól z Jordanii może być przeznaczona do codziennych kąpieli profilaktycznych i anti-aging oraz w przypadku problemów z nadmiernym poceniem stóp i całego ciała. Sól działa antycellulitowo, więc jest polecana dla osób zmagających się z tzw. pomarańczową skórką oraz dla tych, którzy są w trakcie kuracji odchudzającej i chcą ujędrnić skórę.
Sól z Morza Martwego – przeciwwskazania do stosowania
Kąpieli solankowych nie należy stosować w przypadku otwartych ran, różnego rodzaju owrzodzeń, skaleczeń, otarć i zadrapań skóry. Kąpiele z solą z Morza Martwego nie są też wskazane w przypadku wysokiego ciśnienia krwi, niewydolności krążenia lub nadczynności tarczycy. Jeśli nie masz pewności, czy stosować sól, zasięgnij porady lekarskiej.

Przejdź do strony głównej
Przeglądając naszą stronę internetową bez zmian w swojej przeglądarce, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Dzięki temu nasz sklep internetowy może być maksymalnie bezpieczny i wygodny. Dowiedz się więcej o tym, jak używamy plików cookies z Polityki Prywatności
Nie pokazuj więcej tego komunikatu